Witamy

Siemka Wam Pasjonaci , Jedna Pasja Jedna Miłość !

Sztuka kiełkowania nasion konopi.

Krym

NSZ
Administrator
Dołączył
Listopad 16, 2021
Posty
108
Punkty
43
Jest aż nazbyt łatwo założyć, że fazy wegetatywna i kwitnienia to najbardziej kluczowe okresy w życiu konopi. Jednak złe planowanie kiełkowania może zadecydować o porażce lub sukcesie Twojej następnej uprawy, ponieważ łatwo o błąd, kiedy nie wiesz, co robić. Zapewnienie jak najlepszego początku ich podróży do soczystych pąków to pewny sposób na zdrowe i krzepkie rośliny.

Są małe, delikatne i potrzebujące pomocy. Istnieje kilka sposobów na kiełkowanie Twoich nasion konopi. Wszystkie metody mają różne poziomy powodzenia i każda ma swoje wady i zalety.

Temperatura kiełkowania jest kluczowa​

Zanim przejdziemy do metod kiełkowania, jest kilka złotych zasad. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty zalecamy trzymanie się ich, niezależnie od tego, na jaki sposób kiełkowania się zdecydujesz. Jednakże ze wszystkich czynników, które trzeba brać pod uwagę temperatura jest jednym z najbardziej kluczowych. Nasiona zawsze będą szukać nawet najmniejszej ilości nawilżenia, ale dzięki temperaturze wiedzą, kiedy mają to robić.

  • Idealna temperatura powinna wynosić 22°-25°C (71-77°F)
  • Środowisko, w którym uprawiasz rośliny powinno być wilgotne/mokrawe, ale nigdy mokre
  • Względna wilgotność powinna być rzędu 70%-90%
  • Nasiona preferują światło fluorescencyjne (zimne białe światło, kod 33)
  • Jak najrzadziej i jak najdelikatniej obchodź się z nasionami
  • W hydroponice/wełnie mineralnej idealna wartość PH to 5.8-6.2
  • Sposób ze szklanką wody​

Sposób ze szklanką wody

To prawdopodobnie jedna z najmniej efektywnych metod, ale nadal wykonalna. Jest niesłychanie prosta, początkujący hodowcy mogą zdecydować się na kiełkowanie swoich nasion w szklance wody. Napełnij do połowy szklankę albo miseczkę wodą o temperaturze około 22°C (71°F).

Po 3–5 dniach, nasiona zaczną się otwierać i powinieneś móc dojrzeć malutkie końcówki. Kiedy te korzonki osiągną 2–3mm długości przełóż je z jak największą delikatnością z wody do wcześniej przygotowanych donic z glebą.

W glebie potrzebne będą nieduże dołki (głębokie na około 10-15mm), aby można w nich umieścić świeżo wykiełkowane nasiona. Kiedy już nasiona będą bezpiecznie w glebie, będziesz chciał umieścić świetlówkę w odległości 13–15cm (5–6 cali), żeby stymulować wzrost. Na koniec nie ryzykuj zalania Twoich nasion na tym wczesnym etapie. Użyj spryskiwacza, aby mieć pewność, że mają wilgotno, ale nie nazbyt mokro.

  • Metoda z mokrym ręcznikiem kuchennym​

Metoda z mokrym ręcznikiem kuchennym

Najprawdopodobniej jedna z najpopularniejszych metod kiełkowania. Metoda na ręcznik kuchenny ma kilka odmian. Niektórzy hodowcy używają bawełnianych wacików albo kawałków chłonnego papieru. W tym poradniku posłużymy się ręcznikiem kuchennym, ponieważ jest dostępny od ręki i odpowiednio wilgotny.

Połóż jeden wilgotny ręcznik kuchenny na płaskiej powierzchni. Nasiona ułóż kilka centymetrów od siebie przed położeniem drugiego ręcznika na górze. Musisz upewnić się, że oba są wilgotne, ale nie mokre. Kiedy białe końcówki korzonków osiągną 2–3mm, przenieś (delikatnie) nasiona do donic z glebą. Zastosuj się do tych samych wskazówek dotyczących sadzenia, co powyżej.

  • Sadzenie bezpośrednio do gleby​

Sadzenie bezpośrednio do gleby

Sadzenie bezpośrednio w docelowym podłożu sprawia, że nie będziesz musiał przenosić nasion, kiedy są najbardziej delikatne. Pierwsze końcówki korzonków są pokryte mikroskopijnymi włóknami, które łatwo uszkodzić. Biorąc pod uwagę, że szklanka do połowy wypełniona wodą i mokry papierowy ręcznik są bardziej podatne na wahania temperatury w środowisku, sadzenie w glebie jest o wiele bezpieczniejszą opcją.

Zacznij od wypełnienia donic glebą wysokiej jakości, która wcześniej nasiąknęła wodą. Wielu hodowców decyduje się również na dodanie do wody środków stymulujących rozwój korzeni. Zrób dołek o głębokości około 10–15mm. To będzie nowy dom Twojego nasionka. Wyjmij nasiona z opakowania i umieść je w wykopanym dołku. Delikatnie zakryj nasiona, ale uważaj, aby gleba nie naciskała zbytnio na nasiona. Korzonek będzie miał kłopoty ze spenetrowaniem twardej gleby, co spowolni rozwój rośliny. Delikatnie spryskaj miejsce, gdzie umieściłeś nasiona, aby podłoże pozostało wilgotne.

Jeśli nie podoba Ci się pomysł z wcześniejszym zalewaniem gleby, możesz użyć spryskiwacza, aby nawilżyć każdy dołek przed zasadzeniem każdego nasionka. Przy wystarczającej wilgotności wokół nasionek korzonki powinny zacząć szybko powstawać.

Twoje donice powinny być umieszczone w wilgotnym otoczeniu, w którym temperatura będzie się utrzymywać w granicach wymienionych w złotych zasadach. Po 4–10 dniach powinieneś zobaczyć, jak pojawiają się młode siewki, podczas gdy korzonki zaczęły już rozwijać się pod powierzchnią gleby. Cała roślina wraz z glebą może być teraz przeniesiona do większej donicy, gdzie powinieneś zacząć stosować normalne techniki uprawy.

  • Stosowanie bloków wełny mineralnej​

Stosowanie bloków wełny mineralnej

Utrzymywanie idealnej temperatury (pomiędzy 22–25°C/71–77°F) i wilgotności przy kiełkowanie może być problematyczne. Pozostawianie nasion nieosłoniętymi lub na parapecie pozostawia wiele do życzenia. Samodzielnie zbudowana szafka z kontrolowanym klimatem to o wiele lepsze rozwiązanie. Mata grzewcza jest doskonała do utrzymywania stałej temperatury, ale nie rozwiąże problemu wilgotności.

Będziesz musiał zainwestować w trochę specjalnego sprzętu, ale dzięki użyciu bloków wełny mineralnej możesz stworzyć idealną utopię do kiełkowania nasion konopi. Nasącz wodą bloki wełny mineralnej w ten sam sposób, jak glebę. Wełna zachowa wilgotność i wyeliminuje potrzebę podlewania we wczesnych fazach kiełkowania. Po tym, jak bloki wełny nasiąkną, umieść je w plastikowym pojemniku z wieczkiem. Duże formy do ciasta są idealne.

Wieczko plastikowego pojemnika stworzy Twoim nasionom ich własny tropikalny mikroklimat. Jeśli następnie umieścisz całość w szafce z kontrolowaną temperaturą stworzysz samo-napędzający się system zapewniania wilgotności — nie trzeba już dotykać nasion, zanim nie będą gotowe do przeniesienia do docelowego podłoża jako młode sadzonki. Przy zastosowaniu bloków wełny mineralnej Twoje nasiona powinny wykiełkować w jeden, dwa dni.

Dwa lub trzy tygodnie po wykiełkowaniu, Twoje młode sadzonki powinny być gotowe do przenosin do ich nowego domu. Na tym etapie masz dwie opcje: przesadzanie ich do donic z glebą albo zmierzenie się z wyzwaniami hydroponiki. Będziesz wiedzieć, kiedy sadzonki będą gotowe do przeniesienia, ponieważ korzonki powinny zacząć wystawać ze spodu wełny mineralnej. Tak długo, jak korzenie nie zaczną obejmować dolnej połowy wełny mineralnej, będą szukały wody i substancji odżywczych w swoim nowym otoczeniu i będą rosnąć w dół.
 
Do góry